19.7 C
Brno
Sobota, 18 května, 2024
DomůRady a NávodyJak nakupovat v zahraničních e-shopech

Jak nakupovat v zahraničních e-shopech

Vydáno

- Reklama -PR články

V dnešní digitální éře se otevírají dveře k nekonečným možnostem nákupů přes internet. Nakupování v zahraničních e-shopech přináší široký výběr produktů, exkluzivní nabídky a objevování nových značek a trendů. Na co si dát v zahraničních e-shopech pozor? 

Nakupování v zahraničních e-shopech je skvělý způsob, jak získat přístup k širokému sortimentu produktů a exkluzivním nabídkám. Nicméně je důležité mít na paměti několik klíčových aspektů, aby zákazník minimalizoval možné komplikace a bezproblémově obdržel objednané zboží.

Následující článek přináší vše, co je třeba vědět o nakupování v zahraničních e-shopech.

Na jakých zahraničních webech nakupovat?

V první řadě je při nakupování online nutné si vybrat důvěryhodný e-shop s pozitivními recenzemi a dobrým renomé. To platí všeobecně, nejen pro zahraniční e-shopy. Mezi důvěryhodné zahraniční e-shopy s dobrými recenzemi patří např.:

  • Amazon – jeden z největších a nejznámějších e-shopů na světě. Amazon nabízí široký sortiment produktů a má solidní systém zákaznické podpory.
  • eBay – platforma, na které mohou lidé nakupovat i prodávat. Při ebay.cz prodeji či nákupu je však třeba věnovat pozornost hodnocení a recenzím jednotlivých prodejců.
  • AliExpress – čínský AliExpress nabízí mnoho produktů za bezkonkurenční ceny. Kvalita některých výrobků však nemusí být příliš dobrá, proto se doporučuje zkontrolovat recenze a hodnocení zákazníků.  
  • Wish – čínský e-shop je známý tím, že nabízí velmi levné zboží od oblečení a elektroniky přes módní doplňky až po kosmetiku a další produkty. U nás je oblíbený nejen pro nízké ceny, nýbrž také proto, že je Wish česky.

V poslední době také roste obliba e-shopů jako AboutYou, Zalando, Zoot nebo eObuv. Mezi prověřené e-shopy pak patří i weby samotných značek jako Reserved, Mango, Tchibo nebo třeba Lidl.

Jak platit na zahraničních webech?

U nás se stále využívá možnost platby na dobírku. Tedy že zákazník zboží zaplatí až v okamžiku jeho převzetí. Tato možnost však při nakupování v zahraničí není. Je tedy třeba počítat s tím, že zboží je nutné zaplatit ihned.

K zaplacení zboží se doporučuje kreditní karta, která je pro placení přes internet bezpečnější než karta debetní. U kreditní karty je však třeba myslet na vyrovnání dluhu na kartě. Dá se říci, že kreditní karta nabízí půjčku všem, ovšem pokud se dluh včas nezaplatí, nabíhají vysoké úroky. Takové nakupování se pak může prodražit.

Další velice bezpečnou a pohodlnou cestou je platební brána PayPal. Ta funguje jako prostředník mezi obchodníkem a nakupujícím. Zákazník si na PayPal účet zašle peníze převodem. U obchodníka pak platí pouze PayPalem, nikdo se tak nedostane k číslu účtu a platební karty zákazníka. 

Placení cla a DPH

Pokud člověk nakupuje z amerických či čínských e-shopů, musí se připravit na to, že možná bude platit clo a daně. Clo se vyměřuje u zásilek s hodnotou nad 150 eur

Pokud jde o DPH, pak řada velkých e-shopů DPH vybírá již při prodeji zboží a tuto částku pak do EU odvádí. DPH tedy zákazník zaplatí přímo na e-shopu. DPH se platí u všech zásilek, tedy i u těch, které nepřesáhnou hodnotu 22 eur.

Jestliže DPH nebylo zaplaceno na e-shopu, je třeba ho zaplatit v ČR celní správě. Má to však dvě podmínky. Jednak musí být zásilka dopravována Českou poštou a také je třeba podat elektronické celní prohlášení.

U zásilky s cenou nad 150 eur se platí clo, daň z přidané hodnoty a případně další poplatky vyměřené při dovozu zboží.

Kdo nakupuje na e-shopech v rámci EU, ten nemusí clo ani DPH řešit. 

Reklamace při nákupech v zahraničí

Reklamace zboží je při nákupech v zahraničí asi největší svízel. Reklamace se totiž řídí zákony daného státu. Pokud má zboží vadu, musí se kupující domluvit s prodejcem na reklamaci a zboží mu poslat. Samozřejmě na své náklady. To se může třeba při nákupu z USA docela prodražit.

Při nakupování v rámci EU to však tak složité není a není třeba se bát. V této oblasti došlo ke sjednocení zákonů a vždy platí zákony země kupujícího. Pro kupujícího z ČR tedy vždy platí dvouletá záruka, náklady na reklamaci na úkor prodejce a 14 dní na vyzkoušení.

Ovšem i v případě zemí EU je nutné zboží prodejci doručit na náklady kupujícího.

Jak vidno, nakupování v zahraničních e-shopech není žádná věda. Na druhou stranu snadná dostupnost zboží a nízké ceny mohou leckoho dostat do finančních problémů. Nadměrné nakupování nepotřebných věcí může skončit i zruinováním rodinného rozpočtu. 

To už je jen krok od půjčky na mateřské, půjčky pro dlužníky či jakékoliv jiné půjčky. K nákupům přes internet je proto třeba přistupovat zodpovědně a zbytečně se nezadlužovat.

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Znáte mastichu, mízu ze stromu rodu Pistacia a její účinky?

Možná už jste o aromatické pryskyřici, které se říká masticha slyšeli, možná se s...

Ponořte se do kryptoměn a začněte zhodnocovat své peníze

Je všeobecně známo, že zhodnocení peněz v dostatečné míře nám nepřinese stavební spoření ani...

Forex online kurzy vás naučí, jak číst trhy a rozumět jim

Je jedno, jestli už máte na obchodních trzích ledacos za sebou, nebo patříte k...

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Znáte mastichu, mízu ze stromu rodu Pistacia a její účinky?

Možná už jste o aromatické pryskyřici, které se říká masticha slyšeli, možná se s...

Ponořte se do kryptoměn a začněte zhodnocovat své peníze

Je všeobecně známo, že zhodnocení peněz v dostatečné míře nám nepřinese stavební spoření ani...