19.7 C
Brno
Sobota, 18 května, 2024
DomůFinancePojistka pro váš finanční klid: Jaké pojištění opravdu potřebujete a kdy?

Pojistka pro váš finanční klid: Jaké pojištění opravdu potřebujete a kdy?

Vydáno

- Reklama -PR články

V případě stresu z neustálého řešení finanční situace se finanční problémy mohou lehce bohužel podepsat i na našem zdraví. Značnou část problémů spojených s náhlým nedostatkem peněz můžeme vyřešit vhodným pojištěním. Pojďme se podívat, co nám takové pojištění vlastně může nabídnout.

Význam finančního klidu a role pojištění v životě

Když je řeč o finančním klidu, může to být pro někoho takové zbytečně škrobené pojmenování. V praxi se bavíme prostě o pohodě. O pocitu, že je vše v pořádku a kdyby se náhodou něco pokazilo, zas tak moc nás to nerozhodí.

V průběhu celého našeho života přijde různých otřesů celá řada. Na některé z těch opravdu závažných se ale můžeme připravit, pojistit se pro případ nečekaných událostí. V rámci zdraví se bavíme o úrazech a nemocích (ať už našich, nebo např. našich dětí). U majetkových pak o různém poškození věcí.

Orientovat se v kompletní nabídce všech druhů pojištění na trhu je velmi náročné. My si spolu projdeme základní typy pojištění, které vám pomohou v běžném životě. Pomohou vám udržet si životní standard, případně zajistí pozůstalé, dojde-li na nejhorší. Důležité je nebrat pojištění jako povinnost nebo něco „o čem se nemluví“.

Základní pojištění pro každého

Vezmeme-li trh s pojištěním a celkovou nabídku různých druhů pojištění, určitě nebudete potřebovat všechny. Některá jsou krátkodobá a určená vyloženě pro konkrétní účel, takže jejich sjednání třeba nikdy potřebovat nebudete. Ale vaše základní pojištění má cílit přímo na zajištění vás či vaší rodiny v případě nečekaných událostí.

Řeč je o životním a úrazovém pojištění. Ať už se jedná o nehodu nebo dlouhodobější marodění, jakmile se dostáváme do pracovní neschopnosti, značně se to podepisuje na našem měsíčním příjmu. A to je právě ta chvíle, kdy začíná konec naší pohody a spousta z nás už vyhlíží problémy. Vhodně nastavené pojištění však tyto případy dokáže řešit a dorovná nám tak částečný výpadek v příjmech. Jedná-li se o živnostníka, mělo by pojištění pokrýt prakticky všechny pravidelné měsíční výdaje.

Bohužel nám život může přinést i události, po kterých my sami už nic nevyřešíme, s ničím nepomůžeme. Bylo by tedy dobré zajistit pro tyto případy svou rodinu, a to tak, aby nestrádala. Nebavíme se teď o období několika měsíců, ale standardně o několika letech. Je to logické, protože např. máma s malými dětmi má možnosti výdělku po dobu pár let značně omezené, ne-li přímo znemožněné. Mám-li rodinu, mám za ni odpovědnost.

A u odpovědnosti zůstaneme. Existují totiž i pojištění, která kryjí náklady spojené s naší osobní odpovědností. Běžně je řešíme v rámci pojištění domácnosti a odpovědnosti, ale lze je sjednat i samostatně a lépe je tak přizpůsobit. Pro pracující, ať už zaměstnance nebo podnikatele, je určitě dobré mít povědomí o pojištění odpovědnosti z výkonu práce. Za posledních cca 30 let se pro tento druh pojištění zažil nehezký název, a to tzv. „blbostní pojistka“. Ať už to zní jakkoli vulgárně, zachránila už nespočet rodin.

Notoricky známá pojištění pro různé životní situace

Možná si myslíte, že těch druhů pojištění zase tolik neznáte, ale co třeba povinné ručení u vašeho vozidla? Takové nutné zlo, ale v případě dopravní nehody nepředstavitelný klid. Škody mohou být milionové, pamatujte na to… Motorkáři znají povinné ručení i z podrobnějšího pohledu, a to když klasicky po sezoně pojištění přeruší odevzdáním SPZ do depozitu na dopravním odboru. A po zimě opět vyzvednout SPZ a pokračovat v pojištění. Dávejte pozor na pojištění různých atypických vozidel, lepší se zbytečně zeptat, než zbytečně platit škody.

Určitou formou nástavby povinného ručení je pojištění havarijní. Kryje v případě dopravní nehody škody způsobené na našem vozidle. Nemusí se však zákonitě jednat jen o škody z dopravní nehody, kdy dojde ke kolizi dvou či více vozidel na silnici. Stačí při couvání nabourat do zdi u domu. Betonová zeď může být prakticky bez poškození, ale co karoserie vašeho auta?

Buďme i trochu konkrétní, třeba poškození dveří a blatníku už běžně bude za desítky tisíc korun. Možností řešení v případě potřeby s autem jezdit moc není. Máte-li peníze stranou, půjde oprava z úspor. S havarijním pojištěním maximálně nějaká spoluúčast. Další variantou může být třeba půjčka na tomto odkazu: https://razdvapujcka.cz/pujcka-ihned.

V případě cestování za hranice naší země nezapomínejte na pojištění cestovní. Jakmile vyjedeme za hranice, cestovní pojištění by mělo být naprostou samozřejmostí, a to například i na Slovensku. Takovým notoricky známým příkladem jsou klidně statisícové částky k úhradě v případě, kdy k vám musí vyjet horská služba, v horším případě přiletět vrtulník.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na pojištění domu či bytu, domácnosti a odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Mluví samy za sebe a škody mohou být pro náš domov fatální.

Jak rozpoznat nezbytnost pojištění

Druhů pojištění je opravdu nepřeberné množství, nemluvě o možnosti srovnávat nabídky pojištění od různých pojišťoven či makléřů. Výchozím bodem je pro nás reálná potřeba daného druhu pojištění.

Havarijní pojištění na vozidlo, které už vyhlíží vrakoviště, je bezpředmětné. Platit měsíčně vysoké částky za pojištění pro případ smrti, aniž by v případě úmrtí ty peníze měly koho zajistit? I to jsou vyhozené peníze. Řešte krytí pro situace, které mohou reálně ohrozit vás a vaši rodinu.

Pro tyto situace mají běžně makléři či pojišťovací poradci k dispozici Analýzu osobních potřeb a rizik klienta. Je sice zdlouhavé se tím vším zaobírat, ale výsledkem bude reálný náhled na vaše potřeby, ať už v oblasti pojištění, nebo v oblasti financí.

Nejste-li si jistí výhodností nabídky pojištění, neberte hned první. Na trhu je jak dost pojišťoven, tak opravdu nemálo nezávislých makléřů. Nechejte si vypracovat klidně několik nabídek pojištění a v klidu si je porovnejte. Nezapomeňte, že neporovnáváte jen cenu, ale i rozsah plnění. Projděte si i seznam výluk, tedy situací, kdy pojišťovna nic nepokryje, případně plnění může krátit.

Něco málo ze života

K pojištění se nabízí jedno krásné pořekadlo, a sice: „Čert nikdy nespí!“

Problém vznikne hned, stačí být pár měsíců nemocný. I když si dáváte při vyjížďce na kole pozor a sami jste se nikdy nevybourali, stále je ve hře vnější faktor. Konkrétně tedy cokoli či kdokoli na vaší cestě. Stačí když někomu při hře uteče štěně a vběhne vám přímo pod kolo, a úraz a léčení klidně na půl roku jsou tu.

Máte v práci za něco odpovědnost? A nebavme se pouze ve smyslu přímého poškození nějaké věci. Vždyť i daňoví poradci si sjednávají pojištění pro případ chyby při práci. I když běžnější nejspíš bude skladník, který něco rozbije vysokozdvižným vozíkem, pojištění potřebují různé profese. U podnikatelů by pojištění mělo být velmi specificky nakonfigurované, aby pokrylo opravdu všechny myslitelné situace. Co vás nenapadne, to snad pokryje třeba půjčka online tak, abyste měli problém rychle za sebou.

A takto by se dalo pokračovat a sepsat čtení na velmi mnoho velmi dlouhých zimních večerů. Držte se faktu, že život přináší různorodé události. Je-li to ve vašich silách, připravte se na ně a pojistěte si svůj vlastní klid. A dávejte na sebe pozor!

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Znáte mastichu, mízu ze stromu rodu Pistacia a její účinky?

Možná už jste o aromatické pryskyřici, které se říká masticha slyšeli, možná se s...

Ponořte se do kryptoměn a začněte zhodnocovat své peníze

Je všeobecně známo, že zhodnocení peněz v dostatečné míře nám nepřinese stavební spoření ani...

Forex online kurzy vás naučí, jak číst trhy a rozumět jim

Je jedno, jestli už máte na obchodních trzích ledacos za sebou, nebo patříte k...

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem...

Znáte mastichu, mízu ze stromu rodu Pistacia a její účinky?

Možná už jste o aromatické pryskyřici, které se říká masticha slyšeli, možná se s...

Ponořte se do kryptoměn a začněte zhodnocovat své peníze

Je všeobecně známo, že zhodnocení peněz v dostatečné míře nám nepřinese stavební spoření ani...