Sam Bankman-Fried vystoupil veřejně poprvé od krachu.
Bývalý šéf kryptomenové burzy FTX Sam Bankman-Fried ve svém prvním veřejném vystoupení od jejího krachu uvedl, že nechtěl nikoho podvést, připustil ale závažné chyby ve vedení firmy.
Třicetiletý podnikatel ve středu promluvil prostřednictvím videopřenosu na akci pořádané deníkem The New York Times.
Krach FTX vyvolal krizi v celém sektoru digitálních aktiv.
Podvod popírá
„Zkazil jsem to,“ shrnul své působení ve vedení firmy Bankman-Fried. „Udělal jsem spoustu chyb,“ dodal podle agentury Bloomberg.
Poznamenal také, že se měl více zaměřit na řízení rizik, ochranu zákazníků a vazby mezi FTX a sesterskou firmou Alameda.
„Dal bych leccos, abych mohl některé věci udělat znovu a jinak. Nikdy jsem se nepokusil nikoho podvést,“ řekl. Popřel také, že věděl o plném rozsahu pozice Alamedy v FTX. Tvrdí, že ho to zaskočilo.
Pokles likvidity FTX nastal poté, co Bankman-Fried tajně převedl deset miliard dolarů z prostředků zákazníků FTX do společnosti Alameda, uvedla s odvoláním na dva seznámené zdroje agentura Reuters.
Z prostředků zákazníků zmizela podle nich nejméně jedna miliarda dolarů.
Firma vyhlásila bankrot 11. listopadu. Znepokojení klienti totiž během tří dnů stáhli z platformy šest miliard dolarů a konkurenční kryptoburza Binance upustila od návrhu, že FTX pomůže z problémů.
Expert na restrukturalizaci John Ray, který firmu v konkurzu převzal, vylíčil FTX jako špatně řízenou, z velké části nekontrolovanou společnost, které chyběly základní účetní postupy. Označil ji za nejhorší příklad selhání podnikové kontroly, jaký kdy viděl.
FTX byla přitom ještě loni třetí největší kryptomenovou burzou na světě z hlediska objemu obchodů.
Zůstalo mu 100 tisíc dolarů
Veřejné vystoupení Bankmana-Frieda, jehož média někdy označují zkratkou SBF, vyvolalo kontroverzi.
Zůstávají nevyřešené otázky ohledně toho, jak FTX se sídlem na Bahamách skončila s mankem osm miliard dolarů v bilanci a zda špatně nenakládala s prostředky zákazníků.
Tyto obavy ještě zesílily zprávy o tom, že FTX půjčovala peníze klientů Alamede na rizikové obchody.
Bývalý šéf FTX také uvedl, že „vědomě nesměšoval finanční prostředky“ firmy a klienty. FTX a Alameda byly podle něj podstatně více propojeny, než zamýšlel. Řekl také, že rizikovým investicím Alamedy nevěnoval pozornost. Kde skončily peníze klientů, nevysvětlil.
Bankman-Fried uvedl, že rozhovor poskytl navzdory doporučením svých právních zástupců. Čelí totiž mnoha žalobám a vyšetřování ze strany regulačních orgánů.
Někteří pozorovatelé spekulují, že jeho veřejné komentáře by mohly být použity proti němu v soudním sporu.
Bývalý šéf FTX se také vyjádřil k firemní kultuře. Ve společnosti se podle něj nekonaly žádné divoké večírky a nezaznamenal ani žádné užívání nelegálních drog. Dodal, že kvůli problémům se soustředěním později dostal léky na předpis.
FTX se kdysi pyšnila oceněním až kolem 32 miliard dolarů. Svým padesáti největším nezabezpečeným věřitelům nyní dluží celkem 3,1 miliardy dolarů, na celém světě ale může být věřitelů více než milion.
Majetek bývalého šéfa FTX v jednu chvíli dosahoval 26 miliard dolarů. V rozhovoru pro deník Bankman-Fried řekl, že mu zůstala pouze jedna kreditní karta a 100 tisíc dolarů v bance.