Vinaři musí vyprázdnit sudy před novou kampaní.
Francie se potýká s obrovským přebytkem vína. Plánuje proto z něj vyrábět líh pro léčiva a kosmetiku.
Francie, druhý největší producent vína po Itálii, je známá jako národ milovníků vína. Ale pěstitelé v jihozápadním regionu Bordeaux tvrdí, že nadprodukce a pokles domácí spotřeby v případě cenově dostupnějších značek zaplnily jejich sklepy. Nebudou tak mít kde uskladnit plody nové úrody.
Ministerstvo zemědělství tento týden oznámilo, že vyčlení 160 milionů eur na destilaci vína a výrobu lihu, aby se spotřebovala část nadměrných zásob.
Podle vinaře Didiera Cousineyho z Bordeaux však tato částka vystačí na pomoc malým firmám jen na pár měsíců, když se rozloží v rámci celého odvětví. „V našich sklepech máme zásoby na 24 měsíců“, řekl.
Zemědělské odbory v regionu Bordeaux, které zorganizovaly několik protestů, chtějí místo toho kompenzaci za vyklučení části vinic. Pomohlo by to snížit produkci a vinařům by to umožnilo využít půdu pro jiné činnosti.
Cousiney a další pěstitelé odhadují, že v regionu je třeba vyklučit nejméně 15 tisíc hektarů vinic, což je plocha odpovídající 21 tisíc fotbalovým hřištím, aby se něco změnilo. Žádají odškodné 10 tisíc eur za hektar.
Vláda naposledy sponzorovala destilaci vína v roce 2020, kdy byly pro blokády spojeny s onemocněním covid-19 na celém světě zavřeny restaurace a bary a vývoz francouzského vína klesl.
Odhaduje se, že ve Francii pracuje ve vinařském průmyslu přibližně půl milionu lidí. Pokud se nic neudělá, v příštím desetiletí bude ohroženo 100 tisíc až 150 tisíc pracovních míst, upozorňují experti.
Prodej červeného vína ve francouzských supermarketech klesl v loňském roce o 15%, podle sdružení výrobců vína. Bílé a růžové víno zaznamenaly mírnější pokles odbytu, kolem 3 – 4 procent.
Jerome Despey, vinař a generální tajemník zemědělského svazu FNSEA, uvedl, že to odráží širší trend. Francouzi před 70 lety vypili v průměru kolem 130 litrů vína za rok, ale v současnosti je to přibližně 40 litrů.