8.2 C
Brno
Pátek, 8 listopadu, 2024
DomůInvesticeReality, akcie, dluhopisy? Do čeho investovat v roce 2023

Reality, akcie, dluhopisy? Do čeho investovat v roce 2023

Vydáno

- Reklama -PR články

Otázku, jaký bude rok 2023, si kladou i investoři. Dá se nadále věřit realitám? Bude pokračovat medvědí trh? Investovat do kryptomen či do startupů?

Inzerce

(Zdroj: MICHAL KASANA, sales manažer společnosti WOOD & Company)
Písmo:A-|A+
DISKUSE
(1)
[ Dostávejte Ekonomické zprávy z Indexu e-mailem: Přihlaste se k odběru jedním klikem. ]
Univerzální odpověď neexistuje. Válka, inflace či energetická krize – to vše jsou události, které zásadně změnily pohled na investiční svět. Jedno je však jisté. I v turbulentních časech platí tři zlatá pravidla úspěšného investování: dostatek informací, trpělivost a diverzifikace.

Preferuje je i Michal Kasana, sales manažer společnosti WOOD & Company. Jeho doporučené portfolio pro rok 2023 je sestaveno z pohledu zkušeného investora, orientovaného na dlouhodobý horizont návratnosti.

Vyšší inflace hraje v případě realitních fondů spíše pozitivní roli. U nákupního centra se zvýšená cena zboží přes obratové nájemné projeví i na jeho příjmech. U kancelářských budov prakticky každá nájemní smlouva obsahuje inflační doložku. Oba faktory se v čase pozitivně projeví na výkonnosti fondu. Tento typ investice by měl být v portfoliu zastoupen minimálně 35 procenty.

Realitní fondy: 35 procent
Ověřenou „kotvou“ v portfoliu klientů WOOD & Company jsou realitní fondy s cíleným výnosem mezi 8 – 10 procenty. Ty naše jsou zaměřeny na různé typy aktiv – od kancelářských budov v Bratislavě, Praze a Varšavě přes dvě nákupní centra v Česku až po bratislavský Aupark. Tato aktiva mají vysokou obsazenost, jsou zaběhnuta a aktivně manažována.

Dluhopisy: 20 procent
Druhou část portfolia by měly tvořit dluhopisy. Upozorňuji, že není dluhopis jako dluhopis. U těch s pětiletou splatností a výnosem např. 3,5 procenta p.a. jde v podstatě jen o minimální snížení dosahu inflace na jistinu. Růst úrokových sazeb má dopad na cenu dluhopisu, což není zanedbatelný fakt.

Proto bych investoval do firemních dluhopisů se splatností do čtyř let a s výnosem minimálně šest a více procent. Připomínám však, že investor by měl znát finanční kvalitu a zdraví dané firmy a pro jaký účel se firma chystá půjčené peníze použít.

Ideální formou zahrnutí dluhopisové složky v portfoliu jsou také dluhopisové fondy. Do dluhopisů doporučuji investovat maximálně 20 procent.

Akce: 20 procent
U akcií jsme ve stavu vysoké volatility a propadu cen (medvědího trhu). To vytváří předpoklad pro postupné investování, díky čemuž průměrujeme nákupní hodnotu a chráníme se před poklesem trhů. Investoři si mohou zvolit buď přímé nakupování konkrétních titulů, nebo investovat přes ETF.

U ETF jsou dobrou volbou fondy s globálními akciemi z indexu MSCI WORLD zaměřeného na rozvinuté trhy nebo fondy s akciemi rozvíjejících se trhů v indexu MSCI Emerging Markets. Přímý nákup akcií vyžaduje větší znalosti investora. Vzhledem k aktuálnímu vývoji bych preferoval např. akcie ze sektoru alternativních energetických zdrojů, tech firem a také sektoru e-commerce. Společnosti z těchto sektorů zažily výrazný propad, proto lze očekávat postupný nárůst.

Akciová složka by měla v portfoliu tvořit minimálně 20 procent.

I při investování do společností, které plánují rozvoj nebo vstup na nové trhy, bych zdůraznil potřebu zkušeností.

Jednou z možností pro zkušeného investora jsou private equity fondy, které vstupují do firem s cílem rozvoje a pozdějšího prodeje novému investorovi, čímž dokáží zajímavě zhodnotit investovaný vstupní kapitál. Další možností je investování do různých startupů přes venture fondy. Ty umí být alternativní hybnou silou portfolia, jelikož jejich výkonnost obvykle nekoreluje s vývojem na tradičních trzích. Namísto digitálních měn bych spíše doporučil investování do technologie blockchainu.

Ve všech případech doporučuji delší investiční horizont – často i více než 10 let. Alternativním investicím bych v portfoliu věnoval maximálně 15 procent.

Nejnovější články

Zoltán Varga získal prestížne ocenenie GLOBSEC European Business Award

Zoltán Varga, významný maďarský investor a majiteľ viacerých médií, bol jednomyseľne zvolený za víťaza...

Pojištění online pomáhá cestovatelům

V dnešní době, kdy cestování patří mezi oblíbené způsoby trávení volného času, je důležité...

Revize elektro cena: Proč se vyplatí investovat?

Cena revize elektroinstalace může být pro mnohé majitele nemovitostí překvapující, ale je to nezbytná...

Jak na finanční nezávislost bez vysokých příjmů?

Finanční nezávislost často vnímáme jako cíl, který je dosažitelný pouze pro lidi s vysokými...

Další články autora

Zoltán Varga získal prestížne ocenenie GLOBSEC European Business Award

Zoltán Varga, významný maďarský investor a majiteľ viacerých médií, bol jednomyseľne zvolený za víťaza...

Jak budeme jíst příští rok? Výstředně a ekologicky

Móda a trendy se nevyhýbají ani gastronomii. Zatímco před nedávnem věděli o rostlinných mlékách...

Jak se cítit za volantem bezpečně?

Časy, kdy ježdění bez zapnutých bezpečnostních pásů bylo více „frajeřinou“ než očividnou nezodpovědností, jsou...