Výrobci energií ze zařízení s instalovaným výkonem nad 0,9 megawattu a také dodavatelé energií budou platit daň z nadměrného příjmu.
Počítá s tím novela zákona o energetice, kterou dnes podepsala prezidentka Zuzana Čaputová.
„Konkrétní způsob, jakým plátce určí výši nadměrného příjmu za odvodové (nebo zálohové) období, určí vláda nařízením,“ uvedlo ministerstvo hospodářství v důvodové zprávě k zákonu.
Výše odvodu bude 90 procent z nadměrného příjmu a odvod by se měl vztahovat na období od prosince 2022 do prosince 2024.
Kromě malých zdrojů energie do 0,9 MW má být od placení odvodu osvobozena i energie vyrobená v přečerpávacích vodních elektrárnách nebo z biometanu. Předmětem odvodu dále není nadměrný příjem za redispečink a náhrady za neodebranou elektřinu.
Pozměňovací návrh poslance Petra Kremského (OĽaNO) současně uvádí, že předmětem odvodu z nadměrného příjmu není nadměrný příjem z prodeje elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů výrobci, kteří si uplatňují podporu doplatkům, zároveň si uplatňují podporu výkupům elektřiny výkupcům elektřiny a zároveň si uplatňují právo výrobce elektřiny na převzetí odpovědnosti za odchylku výkupcům elektřiny na toto zařízení.
Strop pro tržní příjem získaný z prodeje jedné megawatthodiny elektřiny určí nařízením vláda v rozpětí od 50 do 250 eur podle typu zdroje.
Návrh zákona rovněž zavádí povinnost označování ruské ropy dodané do České republiky ropovodem a ropných výrobků vyrobených z takové ropy, jakož i povinnost vedení evidence nakládání s takto označenými výrobky.
Novela zákona zároveň umožní dotování cen tepla na pokrytí rozdílu mezi cenou tepla schválenou nebo určenou Úřadem pro regulaci síťových odvětví a cenou tepla, kterou určila vláda nařízením.
Dotaci bude možné poskytnout osobě, která podniká v tepelné energetice a jejíž ÚRSO schválil nebo určil cenu tepla cenovým rozhodnutím na rok 2023.